Filmy \ 1920. Wojna i miłość
- ReżyseriaMaciej Migas
- ScenariuszJanusz Petelski, Robert Miękus
- ScenografiaKatarzyna Filimoniuk, Joanna Doroszkiewicz, Jacek Osadowski
- MuzykaZygmunt Konieczny
- ZdjęciaMarek Traskowski
- ObsadaWojciech Zieliński, Tomasz Borkowski, Jakub Wesołowski, Michał Żurawski, Lesław Żurek, Eryk Lubos, Krzysztof Globisz, Marek Bukowski, Ireneusz Czop, Filip Garbacz, Mirosław Baka
Produkcja: Polska | Czas trwania: 13 odcinków x 45 min | Producent: Anna Waśniewska-Gill | Premiera: 11.11.2010
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się: 7 sierpnia 2010
- miejsca Sanok, Jarosław
- lokacje Stodoła z Raczkowej – skansen w Sanoku , Chałupa z Niebocka - skansen w Sanoku, Zagroda z Lutczy – skansen w Sanoku , Chałupy z Równego – skansen w Sanoku , Chałupa z Moszczenicy – skansen w Sanoku , Cerkiew z Ropek – skansen w Sanoku , Zagroda z Komańczy – skansen w Sanoku , Cerkiew z Rosolina – skansen w Sanoku , Chałupa ze Skorodnego – skansen w Sanoku , Kościół z Bączala Dolnego – skansen w Sanoku , Cerkiew z Grąziowej – skansen w Sanoku , ulica Kasztelańska w Jarosławiu, plac kościoła farnego w Jarosławiu, ulica Ostrogskich w Jarosławiu, ulica Rynek 19 w Jarosławiu, ratusz w Jarosławiu
Pierwszy polski serial telewizyjny o charakterze historyczno-przygodowym opisujący wojnę 1920 roku. Główni bohaterowie reprezentują różne warstwy społeczne i wywodzą się z trzech zaborów, a walka o niepodległą Polskę splata ich losy. Poznajemy ich na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a w kolejnych odcinkach serialu akcja przenosi widzów do roku 1920 oraz do wojny polsko-bolszewickiej. Bohaterowie biorą w niej aktywny udział, w tym także w określanej mianem cudu nad Wisłą bitwie warszawskiej. W serialu pojawia się również sam naczelnik Józef Piłsudski.
Serial wyreżyserował Maciej Migas, a zagrali w nim zarówno aktorzy młodego pokolenia (Jakub Wesołowski, Wojciech Zieliński, Tomasz Borkowski, Karolina Chapko, Lesław Żurek, Michał Żurawski), jak i aktorzy o ugruntowanej pozycji (Danuta Stenka, Mirosław Baka). Produkcję zrealizowano z dużym rozmachem, a wykorzystane lokacje to między innymi: Warszawa, Twierdza w Modlinie i dwór w Turowej Woli, a na Podkarpaciu – Jarosław, skansen w Sanoku, Rzeszów oraz Świlcza. Producentką wykonawczą serialu była rzeszowianka Beata Pisula.
Utożsamiamy się z Polską i z największą bitwą, jaka rozegrała się w naszym kraju, stąd tytuł serialu. Mamy trzech bohaterów, wokół których skupia się akcja związana z bitwą warszawską. Każdy z nich uwikłany w swoją historię miłosną, z absolutnie zaskakującym zakończeniem. To serial historyczno-przygodowy z akcentem na przygodę, ponieważ chcemy przyciągnąć przed ekran młodych widzów. Stąd młodzi bohaterowie, dwudziestokilkuletni chłopcy. Będzie dynamicznie, dowcipnie, efektownie, szczególnie w scenografii, charakteryzacji i scenach bitew.
Artykuł „1920. Wojna i miłość”: Skąd ten tytuł?, Teleshow.wp.pl