Baza lokacji \ Cerkiew z Rosolina – skansen w Sanoku
- filmy Przeklęte oko proroka, Oko proroka , 1920. Wojna i miłość
- lokalizacja N 49° 34' 29.25'' E 22° 12' 55.38''
Oko Proroka
Hanusz Bystry opiekuje się grobem swojej niedawno zmarłej mamy. Po jej śmierci i zniknięciu ojca pozostał zupełnie sam. Stojąc nad grobem mamy, chłopiec po raz pierwszy widzi wysłannika zaprzyjaźnionego Kozaka Semena Bedryszki. Tenże wysłannik, Midopak (w tej roli Wiesław Gołas) zna sekretne hasło, którym wkrótce podzieli się z chłopcem. Dzięki temu we dwójkę wybiorą się po zawiniątko z „Okiem proroka”.
Lokacja szczegółowa: cerkiew św. Onufrego z Rosolina z 1750 roku.
Przeklęte oko proroka
Przed cerkwią mały Hanusz zbija cmentarne brzozowe krzyże i dowiaduje się o śmierci swego ojca. Tutaj też przyjaciel chłopca, Kozak Semen Berdyszko, namawia Hanusza na wspólną wyprawę na Sicz. Bezpieczną trasę wskazuje im zaprzyjaźniony Tatar.
Lokacja szczegółowa: cerkiew św. Onufrego z Rosolina z 1750 roku.
1920. Wojna i miłość
Obok cerkwi odbywa się sąd nad dwoma chłopami. Jeden został oskarżony o to, że w czasie choroby nie poszedł do pracy, tylko modlić się do cerkwi. Zarzut wobec drugiego dotyczy tego, że w stanie nietrzeźwym powiedział w karczmie, że ma w d*pie władzę ludową. Rozprawie przyglądają się mieszkańcy wioski. Komisarz Aleksander Sribielnikow przekonuje, że obydwaj oskarżeni sabotują budowę nowego wspaniałego państwa i wnosi dla nich o karę śmierci. Kara zostaje wykonana, a wkrótce po niej rozstrzelany zostaje także towarzysz sekretarz Sołomin, który wcześniej dostał polecenie, aby w czasie kilkuminutowej rozprawy bronić oskarżonych.
Lokacja szczegółowa: zespół cerkiewny z greckokatolicką cerkwią z Rosolina z 1750 roku. Odcinek 2