• -A
  • A
  • A+

Wydarzenia

Podkarpacki Szlak Filmowy w Bieszczadach otwarty

 

W dniach 24-30 lipca 2022 roku na terenie Zatwarnicy, Lutowisk, Majdanu k. Cisnej i Ustrzyk Dolnych trwało Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. 7 dni filmowych atrakcji w tym regionie przyciągnęło ponad 2 tysiące uczestników!

 

Zatwarnica. Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach.

Największym zainteresowaniem cieszył się wielki turniej wiedzy o serialu „Wataha”, a także koncert zespołu „Tołhaje”. Do turnieju zgłosiło się aż 19 drużyn, które odpowiedziały na 45 pytań prowadzącego – Leszka Lichoty, serialowego Wiktora Rebrowa. Turniej przyciągnął do Ustrzyk Dolnych największych miłośników serialu – pomimo dogrywki nadal nie można było wyłonić jednoznacznego zwycięzcy. Po długiej serii trudnych pytań, w końcu nagrodzono 5 najlepszych drużyn, którym Leszek Lichota wręczył nagrody ufundowane przez HBO Max. Wśród upominków znalazły się gadżety serialowe – m.in. zegarki, lornetki, kurtki i koszulki z logo „Watahy”.

 

Ustrzyki Dolne. Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach.

 

Koncert „Tołhajów” został z uwagi na niepogodę przeniesiony z Rynku do Ustrzyckiego Domu Kultury. Ulewa nie zniechęciła jednak publiczności – sala UDK pękała w szwach, a muzycy zagrali fantastycznie. Zachwycona widownia nie dała im zejść ze sceny, dwukrotnie bisowali i dziękowali za tak entuzjastyczny odbiór.  Nie był to jedyny koncert muzyki filmowej podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego – w Majdanie k. Cisnej, na terenie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, zagrał zespół DesOrient, a na placu przed Kinem Końkret w Zatwarnicy usłyszeliśmy jazzowy kwartet Marka Muriasa. Wszystkie koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem i kończyły się bisami. 

Podczas wydarzenia w ramach kina plenerowego uczestnicy obejrzeli 12 produkcji z Bieszczadami w tle. Była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć Bieszczady na ekranie i poza nim – projekcje odbywały się w malowniczych lokalizacjach, co na żywo robiło wyjątkowe wrażenie. Wśród wyświetlonych podczas wydarzenia filmów znalazły się m.in. „Pan Wołodyjowski” (reż. J. Hoffman, 1969), „Rancho Texas” (reż. W. Berestowski, 1958), „Śniła mi się Połonina” (reż. R. Żurakowski, 2022) czy „Bandyta” (reż. M. Dejczer, 1997).

 

Stacja kolejki wąskotorowej w Majdanie k. Cisnej. Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach.

 

 

Wydarzenia w Lutowiskach przeniosły nas z powrotem do przeszłości – w starym kinie Otryt na nowo odżył projektor, z którego wyświetlono filmy z taśmy 35 mm, a przed kinem odbyło się spotkanie z mieszkańcami, którzy brali udział w realizacji zdjęć m.in. do „Pana Wołodyjowskiego”. O swoich wspomnieniach opowiedzieli ci, którzy wówczas byli bardzo młodzi i na przykład statystowali w scenach zbiorowych, pomagali w transporcie ekipy na plan czy nadzorowali przydział drewna na budowę scenografii Chreptiowa. Spotkanie, prowadzone przez Grażynę Bochenek, prawdopodobnie mogłoby trwać długie godziny, gdyż mieszkańcy opowiadali historie bardzo wciągające i unikatowe.

 

BieszczadySobota-53
BieszczadySobota-57
BieszczadyPoniedzialek-17
BieszczadyPoniedzialek-9
BieszczadyPoniedzialek-21
BieszczadyPoniedzialek-25
BieszczadyPoniedzialek-30
BieszczadyPoniedzialek-36
.

 

Wydarzeniem towarzyszącym Otwarciu Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach była wycieczka śladami serialu HBO „Wataha”. By wziąć w niej udział, trzeba było zgłosić swój pomysł na kontynuację serialu w ramach konkursu. Laureaci zwiedzili w towarzystwie funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej placówkę w Ustrzykach Górnych, gdzie realizowany był serial. Zwiedzaniu towarzyszyła demonstracja tresury psa do zadań specjalnych oraz pokaz sprzętu wykorzystywanego na co dzień w pracy strażnika. Kolejnym przystankiem było kąpielisko nad brzegiem Sanu, gdzie powstawały nocne zdjęcia do "Watahy" w Pszczelinach. Następnie, w towarzystwie Leśniczego Tarnawy, wycieczka skierowała się do Chaty Rebrowa, czyli punktu widokowego Pichurów, gdzie uczestnicy spotkali funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki Stuposiany. Specjalną niespodzianką w tym miejscu była obecność Leszka Lichoty, odtwórcy roli kapitana Wiktora Rebrowa. Wycieczkę zwieńczyła kolacja w Wilczej Jamie w Smolniku, która również była lokacją serialową.

 

Wycieczka szlakiem locji serialu Wataha. Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach.

 

To już trzeci odcinek Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Każdej edycji wydarzenia towarzyszy publikacja filmowej mapy. Mapę bieszczadzkiego Szlaku Filmowego można było bezpłatnie otrzymać podczas wydarzenia, na stałe dostępna jest też w Zatwarnicy przed Kinem Końkret, gdzie stanęła stała wystawa plenerowa poświęcona filmowym Bieszczadom.

Mapa bieszczadzkiego Szlaku dostępna jest w wersji cyfrowej w zakładce https://filmowepodkarpacie.pl/pl/miejsca/bieszczady.

 Otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach.

 

Organizatorem wydarzenia była Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie.  Współorganizatorami - Kino Końkret w Zatwarnicy, Gmina Lutowiska, Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Gmina Cisna, Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, Miasto Ustrzyki Dolne, Ustrzycki Dom Kultury.  Partnerami wydarzenia były Lasy Państwowe, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, GreenFilmTourism, Interreg Polska-Słowacja. Patronami medialni wydarzenia było TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Wyborcza, Nowiny24, Nowiny i Gazeta Bieszczadzka.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej