• -A
  • A
  • A+

\ dom przy Tatarskiej 3

Amerykańska produkcja oparta na prawdziwej historii, która wydarzyła się w Przemyślu. W czasie II wojny światowej Stefania Podgórska, zwana przez najbliższych Fusią, uchroniła przed śmiercią kilkunastu żydowskich sąsiadów, w tym rodzinę swoich przedwojennych pracodawców. Mimo młodego wieku i sprawowanej opieki nad niepełnoletnią siostrą Stefania podjęła śmiertelne ryzyko, najpierw umieszczając swoich przyjaciół w rodzinnej kamienicy, a następnie w wynajętym domu przy ulicy Tatarskiej. Po wojnie została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

 

 

Opowieść o Fusi przeniósł na telewizyjny ekran Richard A. Colla, a główną rolę powierzył Kellie Martin, którą widzowie w Polsce pamiętają z serialu „Dzień za dniem”. W tej historii nie brakuje trzymających w napięciu wydarzeń, takich jak przekształcenie domu przy ulicy Tatarskiej na szpital dla niemieckich żołnierzy czy zakwaterowanie w nim niemieckich pielęgniarek. Niezwykle przejmująca jest scena wspólnej modlitwy Polaków i Żydów przed obrazem Matki Boskiej, którą Fusia prosi o ocalenie, a także sceny na strychu, na którym przez długie miesiące trzynaście osób musiało zachowywać bezwzględne milczenie. 

Akcja filmu toczy się w Przemyślu i podprzemyskich wioskach, jednak ani jedno zdjęcie nie zostało zrealizowane w oryginalnych lokalizacjach! Całość zdjęć amerykańska ekipa nakręciła w Czechach.  

 

mat. producenta

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej