• -A
  • A
  • A+

\ Zniesienie

Ikona puste
Kronika wypadków miłosnych

– Jezus Maria, jaka ona ładna! – mówi do siebie Witek, gdy prowadzi dziewczynę na przepiękną polanę na wzgórzu. Alina ostrzega go, że świetnie potrafi czytać z ruchu warg i że trzeba na nią uważać. Oboje wydają się dla siebie najważniejsi na świecie. A więc jak to możliwe, że przybywający po latach z przyszłości Nieznajomy, nie przypomni sobie nawet imienia dawnej ukochanej?

Z polany rozciąga się widok na miasto, wyraźnie widać między innymi dzwonnicę katedry. Para zakochanych skoncentrowana jest wyłącznie na sobie, ale filmowa kamera pokazuje nam również manewry wojskowe, które mają miejsce na polanie. Polskie wojsko przygotowuje się do zbliżającej się wojny.

 

Kronika wypadków miłosnych ©WFDiF

 

Ikona puste
Skrzydła

Piotrek razem z Ewą i towarzyszącym im psem wybierają się na spacer. Jest pogodny dzień, dzieci poddają się nastrojowi beztroski i zabawy, nic nie muszą i nigdzie się nie śpieszą. To jeden z obrazów, jaki podpowiada Piotrkowi jego wyobraźnia, czy dzieje się to naprawdę?

W tle majaczy charakterystyczna kopuła kościoła Karmelitów Bosych, rozebrana w 1996 roku.

 

Skrzydła ©TVP S.A.

 

Ikona puste
Zawiłości uczuć

Z łąk w okolicach Zniesienia Marek rozpoczyna lot paralotnią. Z góry rozpościera się piękny widok na najbardziej charakterystyczne przemyskie budynki, wyraźnie widać między innymi Zamek Kazimierzowski, Katedrę, rynek oraz starówkę. To, co bardzo zaskakuje nas dzisiaj – na ulicach prawie nie ma samochodów!

 

Zawiłości uczuć ©WFDiF

Ikona puste
Zadziwiające życie bezkręgowców

Modraszkowe wzgórze.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Modraszkowe wzgórze” biegnie północnym stokiem Zniesienia i, przez Park Zamkowy, prowadzi do Domu Ogrodnika, znajdującego się przy bramie wejściowej do parku. To miejsce pełne pamiątek przeszłości, ale także obszar niezwykle cenny przyrodniczo, z rzadkimi gatunkami fauny i flory.

Modraszek Rebela zaskakuje wykształconym w toku ewolucji mechanizmem rozmnażania i rozwoju. Samice składają jaja na pąkach i kwiatach goryczki krzyżowej. Po wylęgu gąsienice żerują ukryte w jej owocach, żywiąc się rośliną przez okres około trzech tygodni. Po opadnięciu na ziemię larwy motyli, by przeżyć, muszą zostać znalezione przez samice jednego konkretnego gatunku owadów. Trzymilimetrowe larwy wydzielają feromony, które imitują feromony mrówek wścieklic, co sprawia, że robotnice tego gatunku, przenoszą je do swoich gniazd i troskliwie karmią. Trofalaksja, czyli karmienie przez gospodarzy, trwa aż 11 miesięcy, a jedną larwą modraszka opiekuje się 50 robotnic! Zakończenie cyklu następuje wówczas, gdy postać dorosła – piękny motyl – opuszcza gniazdo mrówek.

 

fot. Adam Warecki

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej