• -A
  • A
  • A+

\ ulica Biblioteczna

Ułaskawienie

Po zapewnieniu spokojnego miejsca pochówku dla zastrzelonego syna, Jakub i Hanna wracają do swojego gospodarstwa. Jednak dla ojca żołnierza nadchodzi dzień, gdy musi on „uregulować rachunki”. To sprawa honoru. Jakub wstaje o świcie, zakłada świąteczny garnitur i rusza do miasta. W jednej z ciemnych klatek schodowych wymierza sprawiedliwość donosicielowi, przez którego zginął jego syn. Dopiero wtedy jest gotowy, by żyć dalej. 

 

Ułaskawienie fot. materiały producenta 1

 

 

Proste pragnienia

Rafał dwukrotnie ma tu spotkanie z gangiem Wiki. Za pierwszym razem na polecenie dziewczyny członkowie gangu zabierają mu telefon, pieszczotliwie nazwany komóreczką. Za drugim razem żądania dotyczą pieniędzy, ale tych nastolatek nie posiada. Gdy jeden z chłopaków obraża mamę Rafała, do akcji wkracza Wika. Łagodzi sytuację i wymusza na swoim podwładnym pozbieranie porozrzucanych rzeczy Rafała. Jemu samemu nawet, w geście pojednania, proponuje papierosa, ale to zaproszenie nie zostaje przyjęte.

"Miałem szczęście, że podczas castingów w Przemyślu znalazłem Lolitę Dedyukh i Michała Śliwę. Zagrali jedne z najważniejszych postaci w filmie. Podziwiam ich, bo nie mając żadnego doświadczenia aktorskiego znakomicie sobie poradzili. Również „chłopcy z bandy”, Krzysztof Kurdziel, Paweł Kaznowski i Maciej Eliński, także wybrani na przemyskich castingach, poradzili sobie świetnie."

Chcę opowiadać historie. Wywiad z Markiem Stacharskim, „Gazeta Przemyska”, 2012, 3 lipca, s. 17. 

 

Proste pragnienia. mat. producenta

 

 

Młody Piłsudski

Właśnie w zamachu zginął car Aleksander II, a uczniów gimnazjum zobowiązano do udziału w nabożeństwie żałobnym. Ziuk założył się ze szkolnymi kolegami, że nie pójdzie do cerkwi. W drodze do domu jego brat Bronek próbuje wybić mu to z głowy. Józek nie chce go słuchać – nie tylko nie ma wątpliwości, że nie weźmie udziału w uroczystościach, ale także, że na zakładach z kolegami z klasy jeszcze zarobi.

Wiele lat później na tej samej ulicy Ziuka dostrzega jego największy przeciwnik, rosyjski aparatczyk polskiego pochodzenia, pułkownik Lew Kreutzberg. Carski oficer ma wtedy Józefa Piłsudskiego na wyciągnięcie ręki, ale nie reaguje, gdyż jest przekonany, że doświadcza jedynie alkoholowych majaków.

 

Młody Piłsudski ©TVP S.A.

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej