• -A
  • A
  • A+

\ zapora wodna w Solinie

Ikona puste
Chudy i inni

To wszystko będzie zalane wodą – mówi Chudy (Wiesław Gołas) pokazując teren wokół budowy.

–  Nie może być, przecież tu chałupa stoi – nie wierzy mu Kosa (Franciszek Pieczka). Robotnicze baraki stoją obok starej chałupy, która niebawem zostanie rozjechana przez ciężki sprzęt, a na mieszkańców likwidowanej wsi oraz zatrudnionych na budowie robotników patrzy drewniany świątek – jego z kolei wkrótce wyniosą i uratują przed zniszczeniem starsze wiejskie gospodynie. Sprzęt budowlany mija się tu z wozem zaprzężonym w konie, wszyscy brną w błocie, a dla robotników gra orkiestra dęta – tak wygląda budowa olbrzymiej zapory, która ma odmienić życie mieszkańców Bieszczad.

 

Na tle dźwigów i imponujących rozmiarów budowli naturalnie wygląda barak zaadaptowany dla potrzeb filmu. W dniach niepogody kręci się tu sceny, które mogłyby być realizowane w atelier, ale wobec znacznej odległości od wytwórni, łatwiej było przygotować realizację filmu całkowicie w plenerze. Może to mieć wpływ także na kształt przyszłego filmu, na grę aktorów, którym łatwiej w tych warunkach przedzierżgnąć się w chłopo-robotników bądź trampów, którzy z niejednego pieca chleb jedli – aniżeli po przejściu z garderób aktorskich do nowoczesnej hali atelier.

Elżbieta Smoleń-Wasilewska, Chudy i inni. Reportaż z realizacji nowego polskiego filmu, „Film” 1966, nr 36, s. 10

  Chudy i inni © FINA

Ikona puste
Zakręt

Przy zaporze pracuje syn Stefana – Andrzej, który podobnie jak ojciec jest inżynierem. Mężczyźni nie mają ze sobą dobrych relacji i nie utrzymują bliskich kontaktów, a spotkanie po latach wcale nie jest łatwe. Andrzej ma mieszkanie tuż przy zaporze, niebawem ojciec z synem wsiadają do motorówki i kontynuują rozmowę będąc na wodzie.

 

Zakręt ©FINA

 

 

Ikona puste
Wataha

Zapora wodna w Solinie oraz Jezioro Solińskie pojawia się w serialu kilkukrotnie.  

Na zaporze nadJeziorem Solińskimw 5. odcinku 1 serii serialu spotykają się bieszczadzcy przemytnicy – Kalita z Cinkiem negocjują tu nielegalne interesy z pochodzącym z Ukrainy Metro. Jest to bardzo charakterystyczna scena, zapora pokazana została z lotu ptaka. 

W 3. sezonie kilka scen zostało nakręconych już nie na zaporze, ale w okolicy Przystani Komandor, obok dużego blaszanego obiektu. Strażniczka Aga Małek przeszukując zaparkowany nad wodą Jeziora Solińskiego samochód Wiśniaka, została przez niego napadnięta, na szczęście Wiktor Rebrow pojawił się w odpowiedniej chwili, by uratować dziewczynę.

Kilka ujęć zostało nakręconych w dawnym ośrodku Jawor (dziś to Ośrodek Wypoczynkowy Rewita), który zagrał siedzibę komendy Policji.

 

Wataha, fot. Krzysztof Wiktor, © HBO Europe, spol. s.r.o. All rights reserved

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej