• -A
  • A
  • A+

\ fort San Rideau

 

Pancerny Fort XIII w Bolestraszycach jest częścią piątej grupy fortecznej Twierdzy Przemyśl, znajduje się na styku jej północnego oraz wschodniego frontu. Całość fortyfikacji pod koniec XIX wieku wybudowali Austriacy, jako zabezpieczenie przed atakami rosyjskimi. Tutaj powstała jedna z ostatnich scen filmu „Fort XIII”, ekspresyjna i zapadająca w pamięć. Gdy w wyniku działań robotników otwiera się wejście do podziemnych pomieszczeń, z ich wnętrza wynurza się stary mężczyzna, w którym nie sposób rozpoznać zaginionego w 1915 roku oficera. Co zrobi starzec? Czy świat poza twierdzą jeszcze go interesuje? Wszak wydaje się, że po wielu latach odosobnienia żołnierz znalazł poczucie sensu, modląc się w następujący sposób: „Boże, czyżbym odpokutował wszystkie moje grzechy, że dajesz mi zaznać tyle szczęścia? Jestem Panem przestrzeni i czasu”.

 

Fort XIII ©WFDiF

 

Ikona cytat
Renata Nowakowska,
dyrektor Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Pamiętam, że kiedy pan Leon Niemczyk przyjechał do nas miał taką dolegliwość, że wrastała mu w powiekę rzęsa, co powodowało u niego ciągłe łzawienie, toteż powstawały żarty o tym, że pan Niemczyk przygotowując się do odegrania, tak skądinąd tragicznej roli, płacze już od przyjazdu.

Jacek Błoński, Kamil Zarański, Filmowy Przemyśl jak Wilno, Wiedeń czy mroczne miasto bazarów i przygranicznych handlarzy? „Gazeta Przemyska” 2012, nr 15, s. 15.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej