• -A
  • A
  • A+

\ cmentarz komunalny

Ikona puste
Orlęta bronią przemyskiego gniazda

Cmentarz Komunalny Główny, alejka numer 27A, ulica Słowackiego.

Grób Orląt Przemyskich na Cmentarzu Komunalnym Głównym.

Dr Władysław Tarnawski pisał o śmierci zmarłych w czasie walk o Przemyśl żołnierzy: „Ukochani przez bogów umierają młodo. Legli jak kłosy, których jeszcze nie pozłociło słońce w zaraniu życia. Czy wiecie, jaki ogromny tragizm mieści się w tej śmierci?” W filmie widzimy, jak na grobie Orląt Przemyskich składają kwiaty harcerze, a scenie tej towarzyszy pieśń napisana ku pamięci Orląt przez Andrzeja Huka.

 

Orlęta bronią przemyskiego gniazda ©TVP S.A.

 

Ikona puste
Młody Piłsudski

Studenci Bronisław i Józef odwiedzają grób matki, Marii z Billewiczów Piłsudskiej. Wcześniej, po raz kolejny prowadzą dyskusję na tematy polityczne i obydwaj oceniają nowego cara jako bardziej surowego i autorytarnego, niż poprzednik, Aleksander II. Bronek zdradza, że jest członkiem antycarskiej organizacji, ale nie chce podać żadnych szczegółów – uważa, że Ziuk jeszcze do tego nie dorósł.

 

Młody Piłsudski ©TVP S.A.

 

 

 

Ikona puste
Zawiłości uczuć

W pogrzebie Wereszczyńskiego bierze udział jedynie Bożena, Marek nie zdążył dojechać na czas. Z narzeczonym kobieta spotyka się dopiero po wyjściu z cmentarza. Marek znów namawia kobietę na wyjazd do Katowic: po śmierci pacjenta Bożeny nic już przecież nie trzyma w Przemyślu.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej