Filmy \ Hore / Wojenna cisza
- ReżyseriaEd Ehrenberg
- ScenariuszAxel Melzener, Julia Peters
- ZdjęciaLudwig Franz
- MuzykaEike Hosenfeld
- ObsadaLars Doppler, Simon Hangartner, Clarissa Molocher
| Czas trwania: 94 min. | Producent: Monoloco Films, Wyższa Szkoła Telewizji i Filmu w Monachium | Premiera: 11 czerwca 2016
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się: 2016
- miejsca Sanok
Niemiecki film fabularny, praca dyplomowa 18 studentów Monachijskiej Akademii Filmowej z 2013 roku, początkowo realizowana pod tytułem „Als der Tod ins Leben wuchs” („Kiedy śmierć stała się życiem”). Film opisuje epizod z czasów II wojny światowej, z października 1941 roku, gdy zagubiony na froncie wschodnim niemiecki oddział trafia do małej osady na terenie dzisiejszej Ukrainy, zamieszkanej przez potomków dawnych niemieckich osadników. Status żołnierzy nie jest jasny: dla jednych to najeźdźcy, a dla innych wyzwoliciele, podobnie zresztą niejednoznaczny stosunek mieszkańcy mają do Armii Czerwonej. Wioskę zamieszkują już jedynie kobiety, dzieci i starcy, nie wiadomo dokładnie, gdzie są mężowie i ojcowie oraz czy jeszcze wrócą do swoich rodzin. Między żołnierzami a kobietami początkowo panuje zgoda, ale sytuacja się zmienia, gdy dochodzi do pierwszego zabójstwa. Film według własnego scenariusza wyreżyserował Ed Ehrenberg. Niemal wszystkie zdjęcia powstały na terenie skansenu w Sanoku, a w roli statystów pojawili się mieszkańcy Sanoka i okolic.
Twórcy o filmie i miejscu
Pomysł kręcenia filmu w sanockiej scenerii podsunęli nam koledzy z łódzkiej szkoły filmowej. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia sanockiego skansenu w internecie, po prostu się zachwyciłem. To było idealne miejsce dla naszego filmu – budynki sprzed wojny, z dala od cywilizacji – o to nam chodziło. Skorzystaliśmy również z sugestii burmistrza Sanoka, aby niektóre sceny nakręcić w okolicach miasta.
Agnieszka Frączek, Filmowcy z Monachium w Sanoku, esanok.pl, 3.01.2013 [online] https://esanok.pl/2013/filmowcy-z-monachium-w-sanoku-video-hd.html [dostęp: 13 04.2024].
W produkcji wzięło udział 18 aktorów z monachijskiej filmówki oraz 35 statystów w różnym wieku z Sanoka i okolic, wybranych w castingu. Początkowo miało być ich tylko 15, jednak później okazało się, że jedna ze scen deportacji mieszkańców wioski wymaga dokooptowania 20 dodatkowych statystów. Zdjęcia trwały 28 dni i realizowane były głównie na terenie skansenu oraz we wnętrzach dwóch obiektów Miasteczka Galicyjskiego: apteki i poczty. Część plenerów nagrywano w Bieszczadach.
Agnieszka Frączek, Niemieccy studenci nakręcili film w Sanoku!, 21.02.2013 [online] www.podkarpackienaszemiasto.pl, https://podkarpackie.naszemiasto.pl/niemieccy-studenci-nakrecili-film-w-sanoku-zdjecia/ar/c13-1742499 [dostęp: 13.04.2024]
Zaskoczeniem była postawa studentów Monachijskiej Akademii Filmowej, którzy w zimie 2014 roku (pomyłka w tekście, powinno być 2013 – przyp. red.) przyjechali do Sanoka, by nakręcić sceny do filmu „Höre die Stille”. Na spotkanie z przedstawicielami muzeum przygotowali scenariusz, w którym zaznaczono sceny mogące nieść jakiekolwiek zagrożenie dla obiektu. Z uśmiechem wspominany jest fakt, iż padła nawet propozycja zabezpieczenia gąbką drzewa, na którym miała być zainscenizowana scena egzekucji. Oczywiście po to, by nie ucierpiała żadna gałąź. Zazwyczaj jednak pochłonięci swoją wizją reżyserzy nie przykładają tak dużej uwagi do bezpieczeństwa ekspozycji, pojawiają się pomysły mrożące krew w żyłach muzealników, jak… wycięcie dodatkowych drzwi w zabytkowej chacie.
Justyna Borek, Filmowy skansen, Magazyn Studentów PWSZ w Sanoku „Ob.Sesja” 2014, nr 32, [online] http://www.pwsz-sanok.edu.pl/zycie-studenckie/obsesja/ [dostęp: 2.04.2024].